czwartek, 7 czerwca 2012

Dom Pod Królami przy ulicy Hipotecznej


Na ulicy Hipotecznej stoi bardzo ciekawy budynek.

Intryguje swoją nazwą, jeśli komuś nie znany z czterech stron świata, bo ze strony, którą normalnie (a i tak nie często) się mija w zaśpieszonej Warszawie żadnych królów nie widać.

Dom to bowiem Pod Królami.Budynek mieszczący dziś Związek Artystów i Kompozytorów Scenicznych rzeczywiście od strony ulicy Hipotecznej przyzdobiony jest twarzami królów polskich. Chronologicznie zresztą ustawionymi.

Nie zawsze jednak tak było.

Historia budynku sięga 17 wieku. Najpierw staje tutaj dwór podskarbiego wielkiego koronnego Mikołaja Daniłłowicza.

Po krótkiej przynależności do zakonu jezuitów, budynek przechodzi w ręcę Załuskich. W roku 1746 rzenoszą tam swoje słynne zbiory biblioteczne (wcześniej znajdowały się w jednej z sal Marywilu). Sam budynek zostaje nieco przebudowany. Na górnym piętrze umiejscawia się obserwatorium astronomiczne.Same zbiory zostają przeniesione do Petersburga w 1795 (wrócą do Warszawy w 1921 do Biblioteki Narodowej).

Po pożarze budynku w 1807, kupuje go niejaki Stanisław Nowakowski i przebudowuje go na kamienicę. W czasie prac zostają odnalezione popiersia królów polskich. Pochodzące rzekomo z pierwotnego wystroju budynku. Zostają one umieszczone na oficynach bocznych budynku.Ważną zmianą w wyglądzie Domu Pod Królami było przebicie ulicy Hipotecznej w 1900. Wiązało się z tym przeniesienie popiersi z oficyn bocznych na przód budynku.Czyli mniej więcej tak jak dzisiaj.

Niepozornie i skromnie stoi Dom Pod Królami, trzeba zrobić kółeczko, coby go lepiej doglądnąć, ale warto.

Zwłaszcza, że nigdy nie wiesz, kiedy przyda Ci się wiedza o nim.

Z ciekawostek, dokładnie o tym budynku opowiadałam na moim egzaminie praktycznym na przewodnika miejskiego. A trasa wieść miała spod Placu Teatralnego na Plac Krasińskich...

-----
http://www.um.warszawa.pl/o-warszawie/kompendium-wiedzy/dom-pod-krolami
http://warszawamoimoczkiem.blogspot.com/2007/08/dom-pod-krlami.html
http://www.warszawa1939.pl/index_arch_main.php?r1=danilowiczowska_14&r3=0
http://www.pascal.pl/atrakcja.php?id=29694

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz