środa, 14 grudnia 2011

Oś Stanisławowska na Ochocie

Witam serdecznie po latach. I tak nie jestem na bieżąco. Ale ścigam bieżącość nieustannie. Posta jednakowoż sobie nie odmówię.

Co wspólnego ma moja piękna dzielnica z założeniem urbanistycznym osiemnastowiecznej Warszawy? Nieopatrznie przez teren dzisiejszej Ochoty przebiegała główna Oś Stanisławowska, tzw. Droga Królewska.

Oś sama, jak wiadomiks, to myśl Stanisława Augusta Poniatowskiego, który zapragnął drogi ze swojej rezydencji niedoszłej w Zamku Ujazdowskim przez miasto na Pole Elekcyjne. I tak oto ulica Niemcewicza na dzisiejszej Ochocie jest częścią Drogi. Ona zatem będzie najstarszą ulicą na Ochocie, a nie przykładowo Grójecka, jak to by jeden mógł pomyśleć.

Tak się to przedstawia, bo mówić o mapie to można, a i tak się nie słucha, bo lepiej spojrzeć:Jakby ktoś nie wierzył to tutaj jeszcze wszystko widać przepięknie na pewnej starej mapie. Zobacz pan panie czytelniku, że Ochota wtedy była poza miastem i to totalnie, bo nawet poza okopami Lubomirskiego.A jakby kto pytał, jak szkoła i miłość, to spoko.

2 komentarze:

  1. Też o tym pisałem :)

    http://jacek23151.pinger.pl/m/6536479/nieznane-zalozenie-urbanistyczne-os-stanislawowska-1

    OdpowiedzUsuń