sobota, 8 października 2011

Bokser

Nie ma niczego dziwnego w tym, że akurat na czas mobilizacji naukowej człowiek (student) znajduje masę czasu na jego marnotrawienie. Aż się prosi ujrzeć bloga, którego w dzień wakacyjny nie było czasu odwiedzić.

Z racji moblizacji człowiek też nie za wiele się rusza. No chyba że z korki na korkę. Ale to się nie liczy, zostajemy zatem na Ochocie.

Na terenie klubu sportowego SKRA stoi pomnik Bokser. Zadziwiający.Pomnik właściwie nosi nazwę 'ofiar katastrofy lotniczej w 1980 roku'.

Chodzi o katastrofę lotniczą samolotu IŁ-62 Mikołaj Kopernik, która wydarzyła się w dniu 14 marca 1980 na warszawskim Okęciu. Samolot rozbił się przy podchodzeniu do lądowania. Wśród ofiar katastrofy (87) było 22 członków amatorskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych w boksie amatorskim udającej się na zawody do Polski oraz Anna Jantar.

Jako przyczynę katastrofy podaje się awarię silnika. Doszło do niej przy podchodzeniu do lądowania. Już niemal nad Okęciem okazalo się, że lampka mająca sygnalizować wysunięcie się podwozia nie działa. W celu zyskania czasu do naprawy usterki, samolot miał wzbić się ponownie w powietrze i podejść do lądowania po raz kolejny za chwilę. To wtedy coś wybuchło, powodując zniszczenie silników.

Paweł Lipowczan, kapitan samolotu, zdołał ominąć budynek szkolny, zmieniając kierunek spadania samolotu jedynie wychyleniem lotek na skrzydłach. Dziś jego imieniem jest nazwana jedna ulica na Okęciu.

film dok. o katastrofiemiejsce katastrofy


Pokaż Pawła Lipowczana 6 na większej mapieIdentyczny pomnik znajduje się na terenie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Kadry USA w Colorado Springs, a rodziny ofiar otrzymały pomniejszone repliki figury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz