piątek, 4 marca 2011

Obiekty "ruchome"

Pomnik też człowiek. ruszyć się ma prawo. A pałac też przecie. Niepowiedziane, że nie. 

Dla relaksacji i z cyklu szukania nowych rozwiązań poznawczo-remebratorskich używam od czasu do czasu painta, jako programu wywołującego kreatywność o wzmożonej aktywności. Gdzież inny taki program? Nic ci w nim nie pomoże, tylko twoje talenty twórcze. 

Zafascynowana również sztuką malarską średniowiecza, która chce opowiedzieć jak najwięcej, zapragnęłam przedstawić historię pomnika Józefa Poniatowskiego. Dziś stoi on, wydaje się, stabilnie przed Pałacem Namiestnikowskim, czyli jakby trochę, ale tylko troche prezydenckim. Twórczość, która nastąpi przez tobą za chwilę, doświadczyła w swoim procesie powstania (minut 4) wpływów kartograficznych, nie od dziś jestem znawcą każdej mapy, szczególnie "google-wyszukaj". 

POMNIK JÓZEFA PONIATOWSKIEGO

Czyli Bertel Thorvaldsen, ten sam od pomnika Kopernika. Nie wspominając o tym, jak pomnik miał prezentować się wpierwej w todze nagi prawie, przejdę od razu do rzeczy. Pecha miał on, Józef, bo jak już miał przybyć pomnik na dziedziniec Pałacu Namiestnikowskiego, zdarzył się rok 1830 chwilę wcześniej i cały misterny plan .. cytatu nie dokończę. 


To dalej zaczął krążyć sobie, tu Modlin, tu Dęblin, aż w końcu do Homla hen hen w świat, a przypadkiem to nie było, ciężko pojąć wnet ten paradoks, kiedy to staje pomnik na podwórku rezydencji Paskiewiczów, z których to onych znienawidzony po powstaniu listopadowym Iwan Paskiewicz zostaje w 1870 uhonorowany pomnikiem właśnie przed Pałacem wspomnianym, a jakże, Namiestnikowskim.


W tej przyjaznej atmosferze, pomnik I. Paskiewicza wybija w 1916. I wtedy ... 


Poniatowski w brązach wraca dopiero w 1922 i zanim trafi na Plac Saski, gdzie zostanie wysadzony w 1944, urzęduje na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Wysadzony cały, staje się nowym i gotowym w roku 1951 i przebywa w Łazienkach Królewskich przed Starą Pomarańczarnią, aż go w końcu zabierą na rok 1965 pod Pałac Prezydencki.

I tak właśnie sobie Józef poczyniał ... 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz